Библия для тебя - живое слово живого Бога

Ідеї Майдану

Конституція - основний закон?
Цього року українці святкуватимуть день свого Основного закону аж чотири дні. Якби існували інопланетяни, то вони б подумали, мабуть, як сильно полюбляють на Україні власну Конституцію. Та вони дуже здивувалися б з того, що власне про Конституцію країни за чотири дні майже ніхто з простих людей не промовив й слова. Хіба що жартома: день є, а Конституції немає. Дуже дивно для країни, що тільки-но вийшла з вщент заідеологізованого минулого. То якими ж ідеями живе сьогодні Україна крім тих, що записані в Конституції?
Останній раз публічні розмови про ідеї велись три роки тому на Майдані. У другу річницю помаранчевої революції також доводилося чути таке словосполучення, як "ідеї Майдану". Воно лунало з вуст політиків, що докоряли один одному за зраду отих самих ідей (прості учасники Майдану таких слів чомусь соромляться). Цікаво, що ніхто досі не додумався оформити їх у вигляді оригінальної політичної платформи чи програми нової партії з такою назвою, наприклад, як "Голос Майдану" чи подібна. В чому ж феномен?

Разом нас багато, нас не подолати! - цей популярний лозунг революціонерів коментарів сьогодні вже не потребує: надто очевидно, що революція була спокійно переможена саме її противниками. Тими, кого Майдан затаврував як фальсифікаторів та злодіїв, кого і досі чекають нари і хто перетворився на непотопляючу когорту "слуг народу". Одного разу довелось мені пройти вздовж такої депутатської черги: їх якраз запускали до Верховної Ради (це було минулого скликання). Я прискіпливо вдивлявся в обличчя і не помітив жодного живого, емоційного виразу. Не кажучи вже про цікаві чи натхненні обличчя. Якісь фіолетово-землисті фізіономії. Не було навіть виразу пихи. Якась відчудженість та байдужість до всього земного...

Ризикну сформулювати ідеї Майдану на свій власний розсуд як ідеї справедливої влади, суду, справді дамократичних виборів, а в загальному - добра, незалежності, процвітання нації. Вони наскільки загальновизнані, що навряд чи потребують знову писати їх, цього разу на полотні помаранчевому. Жоден сучасний політик не відмовиться від них. Ба, навіть найбільші диктатори та узурпатори влади, як от Ленін, Сталін, Гітлер, Пол-Пот чи Хусейн завжди бажали своєму народові тільки добра. (Останньому не поталанило: був спійманий та засуджений до страти, хоч порядку та стабільності при ньому в країні було набагато більше. Та й диктатором він, чесно кажучи та порівняно з іншими, був таким собі...)

Разом з диктаторами бажали своїм народам найкращого й королі та абсолютні монархи. При цьому кожен з них точно знав, як цього можна досягти. Знав вірний шлях до щастя. Одні починали його з вирішення територіального питання, з реформ, з соціальних, економічних чи етнічних перетворень, тощо. Результат майже всюди був однаковим. Найкращі наміри вели до руйнації, страждань, крові та сльоз.

Виникає питання, а чи можливо взагалі втілити в життя такі чудові ідеї? Так, світ знає приклади, коли вони реалізувались. І кожного разу відродження нації починалось з її духовного відродження. Але зовсім не з такого, під яким розуміють його сучасні українські політики: відродження культури, мови, повернення до історичної спадщини, тощо.

Справжня духовність означає пробудження у нації почуття справедливості, вірного бачення подій минулого та сьогодення. Без такого відчуття демократія перетворюються у свою протилежність: вона дає над більшістю владу демагогам та пройдисвітам. Без відчуття справедливості неможливо вірно оцінити заходи уряду або розмір платні: уряд в очах такого народу завжди робитиме дурниці, а платня завжди буде малою.

Як же придбати таку якість, як справедливе і неупереджене бачення ситуації? Зрозуміло, що це трохи не те, як бачить події окремий громадянин, чи навіть більшість громадян. Біблія відповідає на це питання таким чином, що справедливості не розуміє людина зла (Пр.28.5). Але Біблія не тільки ставить діагноз, вона вказує й на ліки: особисте примирення з Богом. Щоб вірно зрозуміти зовнішні події, потрібно спершу побачити себе очима Божими. Отже, ситуація далеко не безнадійна.

Десятиліття державного атеїзму не минули даремно для української нації. Закони, нормативні акти та закладений в них світогляд побудований на моральному кодексі будівника комунізму, стержнем якого є відкидання Біблійних норм співжиття та будівництво раю на землі - комунізму. Атеїзм глибоко вкорінився у всі закутки світогляду радянського народу. Змінилися кордони, прапори, президенти, але у своїй масі не змінився продукт атеїстичного виховання, радянський народ, дійсно нова історична спільність, відома на Заході як "совок", що живе без Бога і не визнає Божих законів.

Чи варто ж очікувати, що такі ідеї Майдану, як справедливий суд чи толерантність суспільства оживуть і стануть реальністю? З якого дива? Чи не з того, що надто велика юрба революціонерів вигукувала та бажала їх, а потім роз'їхалася по домівках та повернулася до тих же буденних грішних справ, що й раніше? Народ, що в своїй масі живе в гріхах, не має морального права вимагати чесності від політиків.

Ні, без каяття, без визнання своїх помилок, без виправлення того, що ще можна виправити змін на краще не буде. Так, дуже важко визнати себе винним. Набагато легше перевести стрілки на сусіда чи можновладців. Але той Бог Біблії, що дає відчуття провини, дає й силу для зміни людини на краще, для нового життя. Дає силу перемагати гріх при наявності до цього доброї волі. Це перевірено на багатьох прикладах.

Коли навіть не більшість, а якась критична маса народу починає жити оновленим життям, вона й стає тою силою, яка в Божих очах представляє всю націю. Саме тоді нація отримує Боже благословіння, що в повсякденному житті виливається в сприятливу коньюктуру, стабільність, урожай, мир, відсутність природних катаклізмів.

Я не думаю, що це здійсниться на Україні. Але теоретично така можливість є. Є реальна можливість для змін на краще і для кожної окремої людини.

Інші ідеї подолання наслідків тоталітарного минулого приречені. Найкращі з них приречені на банкрутство, якщо вони відкидають Бога і Його закони як основу суспільного життя.


червень 2007 р

  • http://www.Bible-For-You.org/Publizist/majdan.htm

  •