Crocus reticulatus, або шафран сітчастий, це багаторічна рослина родини Півникових, що зустрічається в природному
національному парку "Бузький гард".
Вид
занесений до Червоної книги України в статусі «Неоцінений». Це маловідома декоративна культура. Автору відомі ареали в урочищі "Дубова балка" в долині р. Мертвовод, та в
долині р.Велика Корабельна. Місцева назва виду - "барандуші". Маленькі цибулинки
шафрану сітчатого їстивні, солодкі на смак. Ймовірно, що саме з часів Голодомору місцеві жителі пам"ятають місця, де ростуть "барандуші".
що викладені м.н.с. Ю. Лук'яненко на сайті
Національного природного парку "НИЖНЬОСУЛЬСЬКИЙ".
Батьківщина цієї рослини – країни Середземномор’я, зустрічається вона в Середній Європі та Азії. Це одна з найдавніших культивованих рослин. У єгипетських медичних текстах згадка про шафран датується 1500 роком до н. е.. В письмових джерелах шумерської цивілізації згадка про шафран значно більш рання. Він згадується не тільки в писемностях шумерської цивілізації, а й зберігся розпис на стінах Кносського палацу на Криті, що відноситься до 1500 року до н.е., де зображені люди збирають шафран. Існують версії, що шафран відноситься до найдавніших прянощів.
У книзі
“Пісні Пісень” шафран згадується серед запашних трав. Його вживали як пахощі та дорогоцінний ліки.
Англійці вважають, що милування крокусами особливо корисно представникам сильної половини людства. Цей вид користується в туманному Альбіоні особливою популярністю – Королівське товариство садівників дуже поважає його не тільки за красу форм, а й за завидну життєстійкість.
Весняний крокус зацвітає в березні – квітні. Життя квітки недовговічна, всього два тижні. Квітка весняного крокусу з’являється на невеликому квітконосі раніше, ніж встигають розвинутися листя, як тільки грунт прогрілася першими променями сонця. Листя утворюються після цвітіння по 6 – 15 штук в пучку і відмирають на початку літа. Настає період спокою.
Причини зменшення чисельності шафрану сітчатого - розорювання земель, надмірне випасання, рекреаційне навантаження, зривання на букети, весняне випалювання степів, вирубування лісів.