Шматок синього неба серед весняного прибузького степу. Це - шавлія поникла. Увесь схил, ген аж до крайнеба, заріс густою стіною шавлії. Не пройти. А топтати шкода.
Зарості шавлії майже по пояс.

Вона зустрічається в наших степах частенько, але таких значних ареалів я не пам'ятаю. Це Гранітно-степове Побужжя, що не так давно стало Національним парком "Бузький гард". На жаль, більше "де-юре", ніж "де-факто". Місцезнаходження цього ареалу не повідомляється з метою збереження шавлії похилої. До Червоної книги України вона не занесена, проте має дуже цікаві лікарські властивості. А також приваблива на вид, і дуже "фотогенічна".
На сайті vkurse.ua можна прочитати про користь і шкоду шавлії.
"Шавлія відомий як лікарська рослина, вже давно, у давнину вона навіть вважалася священною травою. У перекладі з давньогрецьких слів Шавлія означає добробут, здоров‘я і сонце... Для людей похилого віку користь шавлії очевидна. Вона підвищує фізичну і розумову працездатність, м’яко стимулює нервову систему, врівноважує емоції і знімає депресію... позитивно впливає на роботу серцево-судинної системи, відновлює сили організму, покращує пам‘ять",- пише автор на сторінці
http://vkurse.ua/ua/health/polza-i-vred-shalfeya.html
На жаль, станом на жовтень 2023 р. ця сторінка не доступна.
Зауважим, що там на приведеному фото -
шавлія сухостепова.
Топтати шкода, ми обійдемо це чудове місце.
Шавлія поникла
Про корисні властивості та протипоказання шавлії знаходимо на diagnoz.net.ua.
"Різні корисні речовини, що володіють цілющими властивостями, зосереджені в листі. Лікарська різновид ... широко застосовується для позбавлення від різних недуг. З мускатної отримують ефірну олію, яка використовується в парфумерії. Багато видів ефірних олій рослини досі залишаються не вивченими".
Повний текст був розміщений за посиланням
http://diagnoz.net.ua/narodne-likyvanja/24248-shavlya-korisn-vlastivost-protipokazannya.html
На жовтень 2023 р. сторінка не доступна.
Ареал на схилах долини Південного Бугу
Про цілющі властивості шавлії чимало написано на zdorovia.com.ua.
"Шавлія лікарська - це рослина, яка давно і досить широко застосовується в народній медицині. Хто хоч раз вдихнув цей терпкий аромат, не забуде ніколи. ...
Але не варто плутати шавлію лугову, яка повсюдно зустрічається в середній смузі Росії і зростає по лугах і узбіччях доріг, з шавлією лікарською. Це два різних види. Шавлія лугова в медицині не застосовується, так як не має виражених лікарських властивостей".
(Читати далі). Уточнимо, що на приведеному там фото -
шавлія сухостепова. Шавлія лікарська у нас росте лише в культурі і виживає погано.
Ареал шавлії пониклої в долині Мертвоводу біля с.Кам'януватка
На Вікіпедії знаходимо про Salvia-nutans, шавлію пониклу, крім наукової класифікації виду, також про те, що вона внесена до Переліку рідкісних, і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного світу на території Тернопільської області... Зростає на вапнякових і крейдових відслоненнях. Вид знаходиться під охороною в природному заповіднику «Медобори» та його філії «Кременецькі гори». Народна назва: бабка.
(Читати далі)
Шавлія поникла в степу біля с.Крива Пустош
Розміщено - 26 травня 2018 р.
Висловлюю подяку краєзавцю та мандрівнику з м.Первомайськ В.Поліщуку за активну участь у пошуках матеріалів про шавлію для створення цієї сторінки.

http://www.bible-for-you.org/desk/redbook/salvia-nutans.php