|
: map > : Біблія > : про парк > |
|
Рябчик руський та рябчик гірськийв національному парку "Бузький гард"Рябчик руський
В Червоній книзі України** повідомляється, що рябчик руський (Fritillaria ruthenica Wikstr ) - це багаторічна трав`яниста рослина заввишки 40-50 см. Цибулина куляста. Стебло від середини облиснене. Листки лінійні, загострені, верхні дуже вузькі, спірально-закручені. Квітки завдовжки 2-З см, повислі, з шаховосітчастим темно-пурпуровим малюнком.
Цвіте у квітні - травні. Плодоносить у травні - червні. Плід - крилато-шестигранна коробочка. Розмножується насінням і цибулинами. Ксеромезофіт. Поширення. Це вид з диз`юнктивним ареалом. Лiсостеп i Степ. Вид поширений у середній та пд. смузi Сх. Європи, на Кавказi, у Зах. Сибiру, Середній Азiї, на Алтаї, у Пн.-Зах. Китаї. Місця зростання - луки, чагарники, кам`янистi схили, обриви, лiсовi галявини. Чисельність невелика, постійно скорочується. Окремі популяції налічують по кілька десятків особин. Причина скорочення виду - антропогенне порушення екотопів, зривання на букети, викопування цибулин. Охороняється в природних заповідниках - Українському степовому (відділи Михайлівська Цілина та Крейдяна Флора), Канівському, Луганському (відділи Станично-Луганський та Стрільцівський Степ), у заказнику загальнодержавного значення Гори Артема (Донецька обл.), на території ряду пам`яток природи та ін. Вирощують з 1977 р. у Донецькому ботанічному саду НАН України. Необхідно виявити нові місця зростання, встановити там заповідний режим, контролювати стан популяцій.
Фото Віктора Поліщука Рябчик гірськийВ Червоній книзі України** повідомляється, що рябчик гірський (Fritillaria montana Hoppe) - це балканський вид на пн.-сх. межі ареалу. Рябчик гірський - це багаторічна трав`яниста рослина заввишки 20-45 см. Бульбоцибулина біла, куляста. Стебло тонке. Листки лінійно-ланцетні або лінійні, зближені по два. Квітка переважно одна, темно-червона, всередині жовтувата з шаховим малюнком. Цвіте у травні. Плодоносить у червні. Розмножується насінням, бульбоцибулинами та столоновидними кореневищами. Геоефемероїд. Вид поширений: Приднiстров`я (околицi м. Кам`янця-Подiльського Хмельницької обл.; можливо, пониззя р. Кучургану, Одеська обл.). Вид поширений також у Молдовi, на Балканському п-вi. Росте: галявини у дiбровах, долини рiчок. Чисельність невідома. Причини зменшення чисельності - зривання на букети, викопування бульбоцибулин. Досліджується у первинній культурі у Центральному ботанічному саду НАН України (Київ). Необхідно контролювати стан популяції, ввести вид у культуру, створити заказник.
Фото Віктора Мірошніченко.
** Посилання на
Рябчик руський та рябчик гірський в Червоній книзі України http://www.Bible-For-You.org/desk/redbook/fritillaria.php |